OGÓLNOPOLSKI PROJEKT “MISTRZYNI SZYMBORSKA” – PODSUMOWANIE

Rok 2023 Senat Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił między innymi Rokiem Wisławy Szymborskiej, dlatego też nasza szkoła przystąpiła 4 lutego 2023r. do Ogólnopolskiego Projektu “Mistrzyni Szymborska”.

W ramach projektu Uczniowie  wzięli udział w wielu aktywnościach i przedsięwzięciach.

  • Na początku Projektu rozpoczęli przygodę, pt. “Śladami Noblistki”,podczas której uczniowie zapoznali się z ciekawostkami na temat mistrzyni Szymborskiej oraz wykonali gazetki, a także prezentacje multimedialne promujące twórczość poetki.
  • Uczniowie z klasy 4,5,7 i 8 spróbowali pobawić się słowem i stworzyli, lepieje o tematyce szkolnej, czyli żartobliwy gatunek wynaleziony i spopularyzowany przez Szymborską.
  • Kolejno chętni uczniowie wykonywali zakładki do książek i przekazali część z nich do wylosowanych szkół w ramach wspólnego zadania, pt. “Wymiennikownia zakładek”.
  • Na uwagę zasługują przepiękne  lapbooki, których autorami byli uczniowie klasy 7 w roku szkolnym 2022-2023.
  • Uczniowie tworzyliśmy na lekcjach języka polskiego przekłady intersemiotyczne oraz kolaże inspirowane twórczością poetki.
  • Wśród chętnych pasjonatów twórczości Noblistki został przeprowadzony Szkolny Konkurs Wiedzy o “Mistrzyni Szymborskiej” , a zwycięzcy wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy o życiu i twórczości Noblistki;
  • Twórczość Wisławy Szymborskiej towarzyszyła również uczniom w czasie obchodów Dnia Języka Ojczystego i Światowego Dnia Poezji, a także w Międzynarodowym Dniu Teatru i Dniu Liczby Pi oraz podczas obchodów Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich.
  • W Dniu Kobiet wszyscy mogli na chwilę zatrzymać się na “Ławeczce u Szymborskiej” i posłuchać utworów poetki w “Kawiarence u Szymborskiej”.
  • Ci uczniowie, co lubią poezję wzięli udział w “ Szkolnym Konkursie Recytatorskim w dwóch kategoriach: klas IV-V oraz VI – VIII.
  • Uczniowie podjęli także pracę twórczą i stworzyli swoją papierową książkę inspirowaną wierszami Noblistki,  wykorzystując teatrzyk kamishibai.Opowieści na papierze autorstwa naszych uczniów wpisywały  się w kontynuację Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich.

 

Nasi uczniowie  pracowali kreatywnie i z pasją, twórczo i interdyscyplinarnie, łącząc wiedzę z różnych dziedzin: języka polskiego, matematyki, informatyki, techniki, plastyki oraz języka angielskiego.

Wyzwania projektowe przyniosły naszym uczniom nie tylko wiele satysfakcji, ale także sprawiły, że Noblistka i jej twórczość stała  im się bliższa. Prace pokazały wielkie zaangażowanie i  talent uczniów. Koordynatorem projektu była Pani Joanna Tereszkiewicz, zaś koordynatorem działań Pani Dorota Milewska. W realizację zadań włączyły się również Panie: Agnieszka Niemiec- Buczek, Małgorzata Stańko – Benedykt, Ada Dorociak, Katarzyna Grabka.

 

Kreatywności i pomysłowości Uczniom nie brakowało, co widać było na pracach umieszczonych w tzw. “Galerii Szymborskiej”  i w “Szufladach Szymborskiej” na szkolnym korytarzu.

Dziękujemy wszystkim  uczniom uczestniczącym w Ogólnopolskim Projekcie„Mistrzyni Szymborska”. Przygoda dobiegła końca, ale poezja Noblistki będzie nam niejednokrotnie towarzyszyć na lekcjach.

 

Zwieńczeniem działań jest Padlet poświęcony Projektowi “Mistrzyni Szymborska”. Zapraszamy na wirtualną podróż.

 

https://padlet.com/joannater/projekt-mistrzyni-szymborska-o1a1u1ijtlqlfyvz

 

#ProjektMISTRZYNISZYMBORSKAZSN