Program edukacyjny ”Być jak Ignacy”

W naszej szkole jest realizowany Program edukacyjny ”Być jak Ignacy” organizowany przez Fundację PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza.
„Celem programu jest popularyzacja polskiej nauki oraz pielęgnowanie pamięci o wybitnych, polskich naukowcach. Wierzymy, że nauka może zmienić świat, a wynalazki pomagają ludziom żyć lepiej. Doskonałym przykładem jest postać Ignacego Łukasiewicza – wielkiego, polskiego wynalazcy, pioniera przemysłu naftowego nie tylko w Polsce, ale i na świecie.
Program skierowany jest do uczniów szkół podstawowych (klas 1-8). To właśnie im najbardziej potrzebne są dobre przykłady, na których mogą się wzorować w swoim codziennym życiu. Wzorce pełne odwagi, budujące przekonanie, że warto wierzyć we własne siły i marzenia”.
I etap programu dotyczył podróży badawczych i nawigacji.
Uczniowie poznali historię podróżników, ich dokonania oraz terminy związane z żeglugą. Dowiedzieli się o:
 występowaniu stref czasowych na kuli ziemskiej,
 działaniu GPS oraz w jakich urządzeniach jest wykorzystywany,
 biegunach magnetycznych ziemi oraz właściwościach magnesu,
 kompasie i jego zastosowaniu,
 naukowcach biorących udział w badaniach polarnych,
 topnieniu lodowców oraz zorzy polarnej oraz jak wygląda i gdzie występuje.
Podczas zajęć odwiedził uczniów z klasy pierwszej specjalny Gość. Pani Dyrektor rozmawiała z dziećmi na temat działania kompasów, które uczniowie wykonali samodzielnie i pokazała im profesjonalny kompas.
Autorzy kompasów
Kinga – kompas działał
Damian
Maja
Ania
Paweł