Dzień pełen historii.

12 października uczniowie klasy VIII obejrzeli w kinie „Helios” film „Orlęta. Grodno’39” w ramach projektu edukacyjnego z cyklu „Kino na Temat” . Projekcję filmu poprzedziło spotkanie edukacyjne dotyczące kontekstu historycznego – wrzesień 1939 roku na wschodzie Polski. Film przybliżył młodzieży tematykę wojny –obronę Grodna- widzianą oczami nastolatka, dla którego wojna stała się przymusową szkołą przyspieszonego dojrzewania oraz konfrontacji z najciemniejszymi zjawiskami przewróconej do góry nogami rzeczywistości dorosłych.
Tego dnia uczniowie zwiedzili również Muzeum Schron Kierowania Obroną Cywilną, w którym mogli zobaczyć wyposażenie schronu, m.in. pamiątki z okresu PRL związane z Obroną Cywilną oraz Układem Warszawskim. Uczniowie mieli również okazję uczestniczyć w symulacji ataku nuklearnego, dzięki zastosowaniu nowoczesnych form przekazu w postaci dźwięku, obrazu i techniki 3D.
Młodzież, zwiedzając schron, mogła zobaczyć nie tylko jak wyglądała tu służba, ale także mogli wcielić się w dowódców obrony cywilnej w czasie zajęć prowadzonych przez Pana przewodnika – członka przemyskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej.